login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
"Chojnowska" ma przodków - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Chojnowska" ma przodków      W lutym tego roku "Gazeta Chojnowska" skończyła 11 lat. Można przyjąć, że "GCh" jest prawnuczką gazety, która ukazała się na Ziemi Chojnowskiej 170 lat temu.
W styczniu 1833 r. ukazało się pierwsze pismo przeznaczone dla czytelników miasta i okolicy- tygodnik "Beiträge zur Unterhaltung und Aufheitrung". Wydawcą i redaktorem tygodnika drukowanego w Lwówku Śl. był miejscowy kupiec Edward Fischer. Pismo nie publikowało wiadomości politycznych, zamieszczało jedynie informacje odnoszące się do życia towarzyskiego i społecznego mieszkańców miasta i regionu. Żywot pisma nie trwał długo. Pod koniec roku przestało się ono ukazywać. Dopiero po kilku latach wznowił Fischer akcję wydawniczą. W dniu 3 lipca 1839 r. ukazał się pierwszy numer nowego tygodnika - "Haynauer Stadtblatt". Do stycznia 1845 r. pismo drukowane było w Legnicy, następnie w Chojnowie. W 1859 r. "Haynauer Stadtbatt" oraz drukarnia przeszły na własność współpracownika E. Fischera - C.O.Raubacha. W numerze specjalnym pisma wydanym z okazji pięćdziesięciolecia "Haynauer Stadtblatt" podkreślone zostały trudności, jakie piętrzyły się przed E. Fischerem i jego współpracownikami w pierwszych latach redagowania pisma, w okresie zaostrzonej cenzury politycznego bezwładu i dominacji sił reakcyjnych. Przez długie lata nie publikowano w tygodniku wiadomości politycznych.

Po wielu latach, mieszkańcy grodu nad Skorą znów mogli wziąć w ręce egzemplarz gazety, na łamach której czytali o życiu społecznym, kulturalnym, wydarzeniach sportowych i o tym co dzieje się w Ratuszu. Czy dane nam będzie świętować, podobnie jak tygodnikowi "Haynauer Stadtbatt" pięćdziesięciolecie?


Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama