login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Bitwa pod Grunwaldem - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Bitwa pod Grunwaldem



 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

Coroczna inscenizacja jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, od lat ściąga tłumy – uczestników i obserwatorów. Impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu. Skupia miłośników odtwarzania historii i jest jednym z największych elementów wytworzonym przez środowiska "historyczne" na terenie naszego kraju.

Od jedenastu lat wśród tysięcy rycerzy, naprzeciw krzyżaków stają także rycerze Grodu Chojnów. Z bitwy powracają na tarczy, niemniej obolali, kontuzjowani i zmęczeni, ale szczęśliwi.

- To nasz siódmy wyjazd i siódma bitwa  (szerokość: 375 / wysokość: 499)mówi Krzysztof Pisarski komes naszego Bractwa. Przygotowujemy się kilka miesięcy przed inscenizacją. Kompletujemy obóz, sprzęt obozowy, zbroje i wyposażenie. Zbieramy drużynę i pieniądze, bo każdy wyjazd to spory wydatek finansowy. Rozbijamy się obozem w szeregach chorągwi mazowieckiej księcia Janusza i pod jego dowództwem stajemy na polu bitwy.

Walki są naturalnie markowane, ale mało kto wychodzi z nich bez szwanku. Rycerze, krzyżacy, wszyscy angażują się tak bardzo, że siniaki, zadrapania i krew, to nieodzowny element inscenizacji, która trwa zaledwie godzinę. Całe obozowe życie natomiast trwa sześć dni. W tym czasie prowadzone są warsztaty taneczne, zajęcia z kaligrafii, odbywają się turnieje łucznicze i na miecze tzw. bohurty, w których biorą udział najlepsi rycerze z całego świata. Są to walki, jak mówią obserwatorzy, już na ostro, bez skrupułów. A wieczorami oczywiście tańce, hulanki, swawole do białego rana.

Impreza, największa w Polsce, nie jest jednak jedyną.

- Właściwie przez okrągły rok, w każdy weekend, gdzieś odbywają się rycerskie spotkania  - dodaje komes Pisarski. – Uczestniczymy w nich w miarę posiadanego wolnego czasu i środków finansowych. Spotykamy się nie tylko w kraju, ale też za granicą. Liczne kontakty generują kolejne turnieje, prezentacje, biesiady.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

Bitwa pod Grunwaldem ma na celu krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz dawnego rzemiosła. Podobnie jak działalność bractw. Chojnowscy rycerze duży nacisk kładą na wierność w odtwarzanym sprzęcie zbrojnym, obozowym czy strojach białogłów. Wiąże się to z koniecznością poznawania średniowiecznych zwyczajów, tradycji, wydarzeń. Członkostwo w bractwie uczy zatem i bawi. Jeżeli więc kogoś ta epoka szczególnie interesuje, chciałby wstąpić w szeregi chojnowskiej braci, bytować w średniowiecznych klimatach - zapraszamy. Kontakt przez redakcję Gazety Chojnowskiej.

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama