login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
V Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



V Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną




V edycja Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną przeszła już do historii. Co przyniósł „mały" jubileusz?

Rozpoczęliśmy w piątek 2 października dopołudniowym koncertem dla szkół

w Domu Kultury. Jeleniogórski Zespół Muzyki Dawnej GAUDIUM LUDENTEM – tegoroczny zdobywca Złotej Harfy Eola na festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu – pod kierunkiem pani Sylwii Raban przeniósł słuchaczy w czasy hiszpańskiego i włoskiego renesansu. Była okazja do żartobliwych opowieści o wioskowych niedorajdach, chwila refleksji nad marnością życia czy pochwała narodzenia Zbawiciela. Niespełna godzinny koncert, a przecież z pełną paletą barw ludzkiego losu dawnych czasów.


(szerokość: 640 / wysokość: 425)


GAUDIUM LUDENTEM prezentowało się tego dnia jeszcze na wieczornym koncercie w Muzeum Regionalnym. Obok nich wystąpili goście ze Świeradowa Zdroju – Zespół Muzyki Dawnej TIBORYUS. Grupa sięga w swych muzycznych podróżach głównie po utwory dawnych angielskich mistrzów, ale nie zabrakło na koniec również futurystycznego akcentu – własnej kompozycji opiekuna zespołu, pana Ryszarda Dominika Dembińskiego, zatytułowanej „W 2054".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


W sobotę 3 października spotkaliśmy się ponownie w gościnnych progach muzeum. Tego dnia prezentowały się muzyczne duety. Na początek znakomite lutnistki,  Panie Maria Wilgos i Klaudyna Żołnierek, absolwentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, czyli formacja AbsoLutes ukazały nam bogactwo XVII i XVIII wiecznego repertuaru tworzonego na lutnie, gitarę barokową czy teorban. Prawdziwa uczta dla ucha, a przy okazji szansa na podziwianie niezwykle pięknych (i drogich...) dawnych instrumentów. Później na scenie w sali sgraffit pojawili się panowie: Szczepan Dembiński i Adam Rorat, czyli wiolonczela barokowa solo z towarzyszeniem basso continuo. Formacja PROJEKT` 93 zaprezentowała m.in. kompozycje Antonio Vivaldiego i Benedetto Marcello. Dla tych brzmień warto było spędzić ten wieczór w muzeum!


(szerokość: 640 / wysokość: 425)


W niedzielę 4 października koncertowaliśmy w odnowionej sali widowiskowej Domu Kultury. Na początku zaprezentował się duet braci Szczepana i Rado-sława Dembińskich - OAK BROTHERS. Kompozycje Rolanda i Marina Marais zabrzmiały w ich wykonaniu niezwykle świeżo, po raz kolejny przekonując, iż określenie „muzyka dawna" wcale nie znaczy „tylko do archiwum".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Po koncercie braci Dembińskich na scenie pojawili się uczestnicy warsztatów PIEŚNI ŚWIATA, które przez 3 dni prowadziła dla chętnych pani Barbara Ciemięga. Inspirowane ludowym folklorem, m.in. pieśniami romskimi czy łemkowskimi, warsztaty stały się okazją do poznawania siły, skali i niezwykłych możliwości ludzkiego głosu. Prezentacje złożonego z uczestników warsztatów chóru wzbudziły na widowni żywy aplauz, czego dowodem niech będzie próba wspólnego odśpiewania afrykańskiej pieśni...


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Na finał na scenie pojawił się Zespół Muzyki Historycznej ALL` ANTICO, który w swych zainteresowaniach sięga głównie po muzykę wczesnego baroku, przede wszystkim włoskiego i niemieckiego.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Brawa za emocje i chęć dzielenia się własną pasją.


V Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną możliwa był dzięki licznym sponsorom. Wsparły nas firmy: BZ WBK S.A., KRET i S-ka, POLERS. Pomogli lokalni restauratorzy: DUSZKA, POD JELENIEM, PICCOLO MONDO, NIEZŁY MŁYN. Tradycyjnie też nie zawiódł lokalny samo-rząd. Wszystkim – podziękowania i słowa uznania!

 




Stanisław Horodecki
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama