login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Duża, jasna i przestronna - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDuża, jasna i przestronna
Jej pierwszą siedzibą w 1949r. było muzeum. Rok później przeniesiono ją do urzędu miasta. Po pięciu latach zlokalizowano w budynku przy ówczesnej ul. Bieruta, a po 1966 r. na ul. Ściegiennego.

Po następnych czterdziestu latach Miejska Biblioteka Publiczna ponownie zmienia siedzibę – przenosi się do wyremontowanego obiektu przy placu Zamkowym.
Przez najbliższe tygodnie pracownicy biblioteki będą się urządzać, układać na regałach okazały księgozbiór, zagospodarowywać przestrzenne pomieszczenia.

- Obecne lokum bez wątpienia poprawi warunki funkcjonowania naszej instytucji – mówi dyrektor MBP Barbara Landzberg. – Zapewnione w niej będą nie tylko bardzo dobre warunki obsługi czytelników, ale także możliwości prowadzenia przez bibliotekę różnorodnej działalności kulturalno-edukacyjnej. Dotychczasowy obiekt ograniczał nasze działania, głównie ze względów lokalowych. Do tej pory mieliśmy do dyspozycji ok. 300 m2, teraz blisko 650 m2.

Ze zbiorów biblioteki korzysta obecnie ponad 3 tys czytelników. Są to nie tylko mieszkańcy Chojnowa i gminy Chojnów, ale także użytkownicy spoza naszego rejonu. Biblioteka przy ul. Ściegiennego od dawna nie zapewniała odpowiednich warunków pracy.
- Brakowało miejsca i dla czytelników i dla zbiorów bibliotecznych – wyjaśnia B. Landzberg. - W nowej siedzibie nie będzie tego problemu. Powierzchnia użytkowa Działu dla Dorosłych zwiększyła się z 80 m2 do 260 m2, a Oddziału dla Dzieci i Młodzieży z 70 do 130 m2.
       Bezpośredni i łatwy dostęp do księgozbioru będą teraz mieli także niepełnosprawni. Przy wejściu wybudowano podjazd dla wózków, zamontowane będą także podnośniki schodowe.

Nowa siedziba pozwoli na rozwój biblioteki i rozszerzenie zakresu jej usług.
- Obecne warunki lokalowe m.in. znacznie ułatwią przeprowadzenie komputeryzacji biblioteki. Ponadto uruchomimy tu Miejski Punkt Informacji Europejskiej z powszechnym dostępem do Internetu.

Biblioteka, to nie tylko wypożyczalnia. Organizuje się tu wiele imprez kulturalnych o charakterze lokalnym, regionalnym, a nawet ogólnopolskim. W nowym budynku znalazło się też miejsce na salę imprez.
- Bardzo się cieszę, że jest teraz specjalne miejsce, gdzie odbywać się będą różnorodne spotkania, a niezależnie od tego, w tym czasie będziemy udostępniać także zbiory biblioteczne. W dotychczasowej siedzibie było to niemożliwe.

Obiekt ten nazwano Centrum Edukacyjnym. Mieścić się tu będzie nie tylko biblioteka.
- Oprócz naszej instytucji funkcjonować tu będzie tak ja przed adaptacją, na pierwszym piętrze Społeczne Ognisko Muzyczne, a na drugim piętrze Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
Budynek przy pl. Zamkowym 2 wymagał remontu od lat. Dzięki staraniom władz miasta udało się pozyskać środki w ramach kontraktu wojewódzkiego z Urzędu Marszałkowskiego i z Ministerstwa Kultury. Z funduszami samorządowymi pozwoliły na kompleksowy remont.
Pracownicy planują otwarcie placówki pod koniec stycznia. Wkrótce więc mieszkańcy Chojnowa będą mogli korzystać z tego nowego obiektu. Czego w tej sytuacji, mimo tylu pozytywnych zmian wiążących się z nową siedzibą można jeszcze życzyć bibliotekarzom?
- W dalszym ciągu przede wszystkim ludzkiej życzliwości, bo towarzyszyła ona nam cały czas podczas realizowania się koncepcji przeniesienia biblioteki do lepszej siedziby, a także w tych gorących ostatnich dniach podczas przeprowadzania się na plac Zamkowy. Za to dziękujemy i zapraszamy mieszkańców Chojnowa do naszej biblioteki.z Barbarą Landzberg


rozmawiała Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
X9hWMtmaRL2014-03-01LAI8cgkdC
wG9x3VUJNi1v2014-01-19NeLLp19P
kolorek2006-01-20TG

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama