login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Wybory na Burmistrza - wynik 1952:1494 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyWybory na Burmistrza - wynik 1952:1494
      Pierwsza tura wyborów, z 27 października wywołała wiele komentarzy wśród chojnowskiego społeczeństwa. Trudno powiedzieć na ile wyniki zostały przyjęte pozytywnie, na ile są one kontrowersyjne. Nikt bowiem w bezpośrednim kontakcie z redaktorem nie chce jasno precyzować swojego zdania.
Jednych dziwi wejście do Rady poprzednich radnych, inni są z tego faktu kontenci. Część społeczeństwa twierdzi, że ponownie radę opanowała oświata i dodatkowo służba zdrowia, pozostali temu przeczą. Podsumowując - jedni mówią, że będzie lepiej - drudzy wręcz odwrotnie. I chyba zdrowa to reakcja, bo przecież jeszcze się taki nie narodził co by każdemu dogodził.
Na wnioski i stwierdzenia kto miał rację czas przyjdzie pod koniec kadencji.

      Nieco mniej emocji wzbudziły wybory na burmistrza. Kandydaci na to stanowisko uplasowali się mniej więcej według prognoz.
Przez 14 dni między turami spekulowano, kto siądzie na fotelu burmistrza.
Wyniki do końca były zagadką. Zagadką, na której rozwiązanie wielu czekało z niecierpliwością .
      Sami kandydaci wydawali się być spokojni. Albo każdy z nich pewien był swojej wygranej, albo nie tak bardzo zależało im na wygranej, bądź też obaj są dobrymi aktorami i swoje emocje potrafili ukryć pod maską stoickiego spokoju.

      10 października - II tura wyborów rozpoczęła się podobnie jak poprzednia o godzinie 6.00. Lokale zamknięto punktualnie o godz. 20.00. Członkowie komisji obwodowych z westchnieniem ulgi rozpoczynali liczenie niewielkiej liczby kart z urn, przypominając sobie stosy barwnych karteczek z poprzedniej tury.
Liczenie poszło sprawnie i szybko.

Wyniki w poszczególnych okręgach nie były rozbieżne:
 
Obwód nr 1
1) JAKUBIAK BOLESŁAW JÓZEF 158
2) SERKIES JAN 355
Obwód nr 2
1) JAKUBIAK BOLESŁAW JÓZEF 259
2) SERKIES JAN 425
Obwód nr 3
1) JAKUBIAK BOLESŁAW JÓZEF 258
2) SERKIES JAN 409
Obwód nr 4
1) JAKUBIAK BOLESŁAW JÓZEF 269
2) SERKIES JAN 219
Obwód nr 5
1) JAKUBIAK BOLESŁAW JÓZEF 377
2) SERKIES JAN 323
Obwód nr 6
1) JAKUBIAK BOLESŁAW JÓZEF 173
2) SERKIES JAN 221


      Frekwencja wyniosła 30,49%, byla więc o 7% niższa od frekwencji w pierwszej turze.
Po podsumowaniu głosów z sześciu obwodów Miejska Komisja Wyborcza podała ostateczne dane. Wynikiem 1952 do 1494 burmistrzem IV kadencji został Jan Serkies - dotychczasowy zastępca burmistrza Chojnowa.
- Mimo wszystko wynik był dla mnie zaskoczeniem. Zdawałem sobie sprawę, że kontrkandydat ma duże poparcie wśród społeczeństwa i nie łatwo będzie uzyskać większość głosów. Wyniki ogłoszone przez Miejską Komisję Wyborczą wykazały jednak, że różnica była dość znaczna, stąd moje zaskoczenie, ale nie ukrywam, że się cieszę. Jednocześnie pragnę zapewnić, że nie zmarnuję danej mi szansy i zrobię wszystko, aby nasze miasto tętniło życiem, a jego mieszkańcy z dumą mówili o swojej małej ojczyźnie.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
ale bosko2006-11-13buuuuuuuu
nioo2006-11-13buuuuuuuuu
Umarł Król, niech żyje Król2002-11-20Chojnowianin

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama