Zabawka - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyZabawka      Kupując zabawkę rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami. Kierujemy się modą, ulegamy reklamie, kapitulujemy przed siłą dziecięcych łez i dramatycznych próśb. Kupujemy sobie spokój, nie troszcząc się o to czy nasze dziecko wyrasta w otoczeniu przedmiotów, które pobudzają jego wyobraźnię i kształtują estetyczną wrażliwość, czy wręcz przeciwnie - niszczą je. Wypełniamy dziecięce pokoje kiczem, ponieważ kiczem najłatwiej i najszybciej zaspokaja się naturalną potrzebę piękna. To, że równie szybko kicz się nudzi, nie niepokoi nas szczególnie: zawsze przecież można kupić następną "ładną" zabawkę...

      A przecież zabawka nie jest haraczem płaconym dziecku za chwilę wytchnienia od jego absorbującej obecności. Zabawa, to dla małego człowieka bodaj najważniejszy sposób przeżywania świata, co więcej - w pewnym sensie model, podług którego będzie się w tym świecie orientował w przyszłości. Zabawka może wzbogacić dziecięce przeżycie, może jednak je również zubożyć, pokazując, że właściwą formą istnienia jest bierna, łapczywa, pozbawiona wysiłku wyobraźni, jak najłatwiejsza koncepcja.
   
Propagowaniu takiemu modelowi postrzegania zabawek służyć ma zorganizowane przez Fundację Rzecz Piękna wraz z grupą projektantów związanych z Wydziałem Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Biennale Sztuki Projektowania poświęcone właśnie zabawce.
      W pierwszym etapie do konkursu zgłoszono 152 prace, z których do następnej tury zakwalifikowało się 86. Ostatecznie na wernisaż i wystawę dopuszczono 64 zabawki, które autorzy przestawili w postaci działających przedmiotów lub prototypów.
      W Regionalnym Muzeum w Chojnowie do końca sierpnia możemy oglądać znaczną część nagrodzonych i wyróżnionych prac.
      Spacerując po salach epitafium, gdzie nietypowe zabawki zostały wyeksponowane, nie wkraczamy w świat bajki znanych postaci, lalek, misiów, pajaców. To już XXI wiek. Większość proponowanych zabawek ma charakter użytkowy i edukacyjny. Nowoczesna forma wielu z nich, kolorystyka i tak modna ekologia tworzyw kreują całkiem odmienny obraz zabawek - chociaż można tu znaleźć elementy zapożyczone od zabawek naszych babć i dziadków.
      Zachęcamy do odwiedzenia chojnowskiego Muzeum, gdzie obok nietypowych i ciekawych zabawek, można obejrzeć twórczość miejscowych fotografików, malarzy i rzeźbiarzy.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
lx3NXZPjXYb2014-03-01 06:59:07ydFunz2Xq
Moreover, many states have handed car monetary obligation regulations that want every motorist to keep up adequate resources to cover harms triggered to additional motorists. Even Though some states permit motorists to QuotesChimp funds on deposit with all the DMV to show financial obligation, vehicle insurance policy is a more cost effective alternative for the majority of motorists. Annually, more states move regulations that want insurers to record coverage cancellations digitally to the Division of Insurance or the DMV. In Case the condition receives telling a motorist's coverage is terminated, the condition may demand the motorist to offer proof an alternative vehicle insurance coverage to prevent driver license suspension and potential fees and fees.

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama