Zbieramy zużyte baterie! - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyZbieramy zużyte baterie!      Od początku września w Gimnazjum nr 1 w Chojnowie rozpoczęto akcję zbiórki zużytych baterii. Zbiórka jest częścią ogólnopolskiego programu prowadzonego przez Organizację Odzysku REBA, którego koordynatorem na Dolnym Śląsku jest Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju.
      W szkole umieszczono zielone kartonowe pojemniki na zużyte baterii.
Prowadząc zbiórkę szkoła uczestniczy w konkursie punktowym – za zebrane i przekazane baterie palcówka otrzymuje punkty, które może wymienić na wybrane przez siebie nagrody.
Nagrody mogą również otrzymać najaktywniejsi w zbiórce uczniowie.
Niedługo z podobną akcją ruszą chojnowscy harcerze. Zielone pojemniki pojawią się w różnych punktach naszego miasta. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Chojnowa do włączenia się w selektywną zbiórkę baterii.
      Co dzieje się z zebranymi bateriami? Od 2001 r. działa specjalistyczna linia technologiczna do odzysku i recyklingu baterii w Dolnośląskiej Korporacji Ekologicznej Sp. z o.o. w Polkowicach. Możliwy jest tam przerób ok. 500 kg baterii/godz. Linia przetwarza baterie i akumulatory następujących rodzajów: alkaliczne, cynkowo-powietrzne, niklowo-kadmowe, niklowo-wodorkowe, litowe, litowo-jonowe, srebrowe, guzikowe. W 2004 r. przerobowi poddanych zostało 127 ton (4,6 mln sztuk baterii). Ale zakłady w Polkowicach nie są jedynymi. Inne to Bolesław Recykling Sp. z o.o., Orzeł Biały S.A., Baterpol Sp. z o.o. itp.
      Degradacja środowiska naturalnego przez baterie jest niezauważalna, ale powolny rozkład baterii czyni olbrzymie szkody. Guzikowa bateria srebrowa jest w stanie skazić 1 m3 gleby i zatruć 400 litrów wody!
Musimy zdecydować, co wybieramy – degradację czy segregację?


Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
Baterie2006-10-03 00:00:00mzq_zqp
HAhha U MNIE W budzie baterie zbierają i dostajemy punkty ( a czrgo nie chcą akumulatorów to bym z auta wyciągnął

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama