W świecie muzyki - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



W świecie muzyki



Od 46 lat gra i uczy gry na instrumentach wychowując, kształcąc, kreując osobowości. Społeczne Ognisko Muzyczne rozpoczęło swoją działalność w Chojnowie w 1961 roku. Jego założycielem i pierwszym prowadzącym był Zygmunt Graban – człowiek, dla którego muzyka była jest i z pewnością długo jeszcze będzie treścią życia.
Dziś tą jednostką kieruje Jerzy Kazik, który podobnie jak jego poprzednicy pragnie zaszczepić w młodych ludziach miłość do muzyki.
- Człowiek stworzył muzykę po to, aby wnikać w nieznane obszary świata, których nie można dostrzec za pomocą naukowego poznania – wyjaśnia J. Kazik. - Muzyka jest taką dziedziną sztuki, której materiałem są dźwięki odbierane i zorganizowane w czasie. Każdy, kto to zrozumie zupełnie inaczej postrzega otoczenie. Warto zatem poświęcić kilkadziesiąt minut w tygodni, aby odkryć inny, lepszy świat.

Tej pokusie, przez 46 lat uległo kilkuset uczniów kształconych przez kilkudziesięciu nauczycieli. Wielu z nich przygodę z muzyką kontynuuje do dziś. To przecież właśnie w chojnowskim Ognisku zaczynał światowej sławy tenor Boguś Bidziński, tu pierwszych taktów uczył się znany nam Tomasz Susmęd czy Robert Kulas. Inni wspierają orkiestry, zespoły muzyczne, teamy rozrywkowe. Chojnowskich osobowości w środowisku muzycznym jest dużo i z pewnością oni sami mogliby najwięcej powiedzieć o początkach swojej artystycznej kariery.
Ale nauka muzyki, to nie tylko pretekst do dążenia na szczyty popularności. Ognisko uczyło i uczy czegoś jeszcze.
- Nie skupiamy się wyłącznie na poznawaniu nut, dźwięków, melodii…- mówi dyrektor – Każda lekcja ma jednocześnie na celu poznawanie siebie, swoich ułomności i atutów, uczy cierpliwości, pracy nad sobą, koncentracji, pokory. To także dzieje wybitnych twórców, muzycznych i instrumentalnych przeobrażeń. Głównym walorem muzyki, świadczącym o jej niepowtarzalności, jest wieloznaczność, która prowadzi do zaspokojenia indywidualnych potrzeb każdej jednostki i jej osobowości.

W SOM dzieci i młodzież uczy się gry na fortepianie, skrzypcach, akordeonie, gitarze i keyboardzie. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Chętnych nie brakuje, ale ambicją dyrektora Kazika jest rozpowszechnienie działalności placówki na taką skalę, aby Ognisko stało się konkurencją dla gier komputerowych, Internetu czy chociażby telewizji. Zadanie z pewnością niełatwe, nie znaczy jednak, że nierealne. Dowodem są obecni uczniowie, których umiejętności i postępy chojnowianie mają okazję obserwować podczas okolicznościowych koncertów, jakie dają młodzi muzycy np. z okazji Dnia Niepodległości, świąt Bożego Narodzenia czy zakończenia edukacji.

Muzyka towarzyszy nam od poczęcia. Nikt z nas nie wyobraża sobie bez niej codzienności. Dlaczego? Co jest w tych ulotnych, niewidzialnych dźwiękach, które uzależniają? Odpowiedź jest trudna, ale z pewnością łatwiej ją znaleźć wszystkim tym, którzy z muzyką obcują poprzez edukację poznając bliżej ją samą i własne muzyczne wnętrze.









Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
Fajne fotki -pozdrowienia2011-10-17 07:11:30Darek trocewicz
Panie Kaziku -Pozdrowienia z Podlasia mam stronę na NK -Darek Trocewicz lub Facebook-Darek Trocewicz super widzieć nauczyciela od muzyki

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama