5 lat za wandalizm - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy5 lat za wandalizmNiszczenie bez wyraźnego powodu – to krótka definicja wandalizmu, zjawiska powszechnego i jednego z tych, które powodują, że krew się w nas gotuje.

O aktach wandalizmu piszemy bardzo często. Po każdym weekendzie w Chojnowie można znaleźć zniszczone ławki, śmietniki, połamane drzewka czy zdewastowane klomby. Wandale posuwają się jednak coraz dalej. W sobotni wieczór dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 otrzymała informację – elewacja i okna placówki zostały pomalowane sprayem. Wulgaryzmy, bezmyślne teksty czy po prostu nic nieznaczące bazgroły pokrywały ściany niedawno remontowanego budynku. Korczakowcy są oburzeni.
- Nie umiemy znaleźć już odpowiednich słów komentarza do tych sytuacji – mówi dyrektor SP4 Elżbieta Borysewicz. – Trudno też mieć nad tym kontrolę, ale podjęliśmy już działania, które z pewnością zwiększą bezpieczeństwo. Teren szkoły będzie ogrodzony i zamykany. Młodzież na tym ucierpi, bo zmniejszy się dostępność do obiektów sportowych, ale nie mamy innego wyjścia. Rozbudowujemy także sprzęt monitorujący i zastanawiamy się nad całodobową ochroną. Wierzę, że te zabiegi pomogą.

- Ręce opadają, taka piękna, nowa szkoła – dodaje jedna z pracownic administracyjnych - Przecież my wszyscy za to płacimy. Najpierw z naszych pieniędzy wyremontowano szkołę, teraz poniesiemy koszty czyszczenia elewacji i okien. Gdyby sprawcy wandalizmu musieli sami płacić i własnymi rękoma naprawiać szkody z pewnością wywietrzałaby im głupoty z głowy.

Opinia społeczna woła jednym głosem – gdzie jest policja?
- Zjawisko wandalizmu nie jest problemem wyłącznie Chojnowa – mówi komendant Komisariatu Policji kom. Leszek Witkowski. - Dotyka ono każdej mniejszej i większej miejscowości. Wymownym jest fakt, że w naszych statystykach wykrywalność przestępstw, w których odnotowuje się także akty wandalizmu, sięga 90%. Nie można w takiej sytuacji mówić o bezczynności policji. W tym konkretnym przypadku mamy już pewne ustalenia, które z pewnością doprowadzą do sprawców.
Zorganizowaliśmy także spotkanie ze szkolnymi pedagogami, które miało na celu wypracowanie wspólnego planu działania i wytypowania szkolnych pseudo grafficiarzy. Pragnę w tym miejscu podkreślić także społeczne zaangażowanie, dzięki któremu gros spraw znajduje finał w sądzie stawiając sprawców przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.


Wandalizm jest karalny. Według Kodeksu wykroczeń sprawcom, którzy zniszczyli mienie o wartości do 250 zł grozi areszt lub grzywna, ale już karę za straty powyżej tej kwoty określa Kodeks karny, który traktuje wandalizm jako przestępstwo i wymierza karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Koszty zniszczeń określi szkoła. Z pewnością przekroczą sumę 250 zł. Sobotni wybryk może zatem skutkować więzieniem. Czy było warto?


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
FDKoM0iwADO2014-01-19 09:59:09uHpYpbKKE3
zawsze się mf3wiło, ze kryteria wboyru władzy na wsi są nieco inne niż w mieście, na wsi władza ma być z mojej wsi, najlepiej z mojej ulicy, bo jak będzie sobie stawiać latarnie, to i mi przy okazji postawi. Nie wierzyłem, a jednak mieszkańcu, oświetlenie przy bramie powoduje co najwyżej, że sobie przewodniczący zębf3w na własnym podwf3rku nie wybije i będzie mf3gł bez większego obciachu wyjść na rolki, oświetlenie Nadrzecznej natomiast powoduje znaczny wzrost bezpieczeństwa na całej posesji przeodniczącego. Nie będę wyszczegf3lniał, dlacxzego, ale możnazlecić pracownikowi Staniemu, żeby sobie poczytał opracowań, wystarczy jakiś wstęp do przedmiotu, nic nadmiernie trudnego (będzie to mialo tę zaletę dodatkową, że nie będzie już więcej kompromitował Urzędu plotąc bzury w prasie) i następnie przekazał, czego się z tych opracowań dowie Tobie i pracownikom gminy, oraz przewodniczącemu i synowi przewodniczącego, specjaliście od spraw bezpieczeństwa.W razie trudności ze zrozumieniem, mieszka tu u nas od niedawna jeden Profesor od tych spraw, a także od inżynierii środowiska, nie byle profesor tylko wielki autorytet w tej dziedzinie w skali kraju, pewnie by Wam wytłumaczył w krf3tkich żołnierskich słowach, jakby go naturalnie ładnie poprosić.No i trzeba by do niego wysłać kogoś takiego, żeby się umiał zachować, to nie wiem, czy kimś takim dysponujecie. pracownik Stani, na mf3j rozum, odpada.

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama