5 lat za wandalizm - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy5 lat za wandalizmNiszczenie bez wyraźnego powodu – to krótka definicja wandalizmu, zjawiska powszechnego i jednego z tych, które powodują, że krew się w nas gotuje.

O aktach wandalizmu piszemy bardzo często. Po każdym weekendzie w Chojnowie można znaleźć zniszczone ławki, śmietniki, połamane drzewka czy zdewastowane klomby. Wandale posuwają się jednak coraz dalej. W sobotni wieczór dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 otrzymała informację – elewacja i okna placówki zostały pomalowane sprayem. Wulgaryzmy, bezmyślne teksty czy po prostu nic nieznaczące bazgroły pokrywały ściany niedawno remontowanego budynku. Korczakowcy są oburzeni.
- Nie umiemy znaleźć już odpowiednich słów komentarza do tych sytuacji – mówi dyrektor SP4 Elżbieta Borysewicz. – Trudno też mieć nad tym kontrolę, ale podjęliśmy już działania, które z pewnością zwiększą bezpieczeństwo. Teren szkoły będzie ogrodzony i zamykany. Młodzież na tym ucierpi, bo zmniejszy się dostępność do obiektów sportowych, ale nie mamy innego wyjścia. Rozbudowujemy także sprzęt monitorujący i zastanawiamy się nad całodobową ochroną. Wierzę, że te zabiegi pomogą.

- Ręce opadają, taka piękna, nowa szkoła – dodaje jedna z pracownic administracyjnych - Przecież my wszyscy za to płacimy. Najpierw z naszych pieniędzy wyremontowano szkołę, teraz poniesiemy koszty czyszczenia elewacji i okien. Gdyby sprawcy wandalizmu musieli sami płacić i własnymi rękoma naprawiać szkody z pewnością wywietrzałaby im głupoty z głowy.

Opinia społeczna woła jednym głosem – gdzie jest policja?
- Zjawisko wandalizmu nie jest problemem wyłącznie Chojnowa – mówi komendant Komisariatu Policji kom. Leszek Witkowski. - Dotyka ono każdej mniejszej i większej miejscowości. Wymownym jest fakt, że w naszych statystykach wykrywalność przestępstw, w których odnotowuje się także akty wandalizmu, sięga 90%. Nie można w takiej sytuacji mówić o bezczynności policji. W tym konkretnym przypadku mamy już pewne ustalenia, które z pewnością doprowadzą do sprawców.
Zorganizowaliśmy także spotkanie ze szkolnymi pedagogami, które miało na celu wypracowanie wspólnego planu działania i wytypowania szkolnych pseudo grafficiarzy. Pragnę w tym miejscu podkreślić także społeczne zaangażowanie, dzięki któremu gros spraw znajduje finał w sądzie stawiając sprawców przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.


Wandalizm jest karalny. Według Kodeksu wykroczeń sprawcom, którzy zniszczyli mienie o wartości do 250 zł grozi areszt lub grzywna, ale już karę za straty powyżej tej kwoty określa Kodeks karny, który traktuje wandalizm jako przestępstwo i wymierza karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Koszty zniszczeń określi szkoła. Z pewnością przekroczą sumę 250 zł. Sobotni wybryk może zatem skutkować więzieniem. Czy było warto?


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
9ijEroGb32014-03-01 06:28:03IKigDoIo
Countless Quotes Chimp are far more well-informed when, the aggregate effect in the insurance market is to get it better and more sensitive to your own requirements.

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama