Opłatkowe tany - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyOpłatkowe tany29 grudnia na balu sylwestrowo-opłatkowym dla osób niepełnosprawnych w parafii Królowej Polski w Legnicy wśród niemal 400 osób bawiła się też 60.osobowa grupa chojnowian ze Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych, chojnowskiego Koła Diabetyków, Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy z Piotrowic. Naszym reprezentantom (szerokość: 375 / wysokość: 249)towarzyszył przewodniczący rady miejskiej Jan Skowroński i burmistrz Jan Serkies, a w charakterze opiekuna ks. Artur Trela. To już dziesiąta edycja tego balu, który traktowany jest jako swoistego rodzaju kontynuacja po I Kongresie Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie jednak, nie ogranicza się wyłącznie do zabawy. Wcześniej wszyscy uczestniczyli w Mszy św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego. Chojnowianie podczas tej Eucharystii czytali modlitwę wiernych, nieśli także dary do ołtarza. Potem w wyremontowanych salach kościelnego podziemia, wspólnie z bp. Markiem Mendykiem i Stefanem Cichym obejrzano jasełka w wykonaniu Wspólnoty Ojca Pio i Stowarzyszenia Nadzieja.

Ta część spotkania zakończyła się łamaniem opłatka, uściskami i życzeniami wszelkiej pomyślności.

Potem to już tylko, „taniec, muzyka i śpiew…". Było wesoło, gwarno, serdecznie, a kto wytrwał do końca zabawy oglądał tradycyjny, coroczny pokaz sztucznych ogni.

 

***

 

Ponad 160 osób, 9 stycznia bawiło się na tzw. „opłatku" organizowanym od lat przez chojnowski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów. Impreza, mimo, że ma charakter karnawałowy, w swojej tradycji ma świąteczną inaugurację. Życzenia od burmistrza miasta, przewodniczącej Związku, modlitwa poprowadzona przez ks. Artura i wzajemne powinszowania przy łamanym opłatku, rozpoczęły tegoroczną edycję związkowej uroczystości. Choć związkowa, to na tych balach bawią się wszyscy chętni, a chętnych było wielu.

- Od dawna rezygnujemy z balu sylwestrowego na rzecz karnawału – wyjaśnia jedna z uczestniczek. – Taniej, bez presji, a zabawa równie szampańska.

Organizatorzy dbają nie tylko o tradycje i rozrywkę, ale także o gusta kulinarne, serwując m.in. płonące dania.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

- Nie wiem, ile już razy bawiliśmy się ze znajomymi na balach organizowanych przez związek emerytów – mówi p. Edward – to chyba najlepsze potańcówki, zwłaszcza kiedy gra rodzina Laszkiewiczów.

Maria Steć, szefowa ZERiI podkreśla, że gros osób, to stali bywalcy.

- To znak, jak mniemam, że zabawy są udane. A obecność tych samych osób sprawia, że nasze bale stają się bardziej sympatyczne, swojskie, przyjacielskie. Zapewniam jednak, że nikt kto przyjdzie do nas po raz pierwszy nie będzie się czuł wyobcowany.

 

***

 

Tydzień później sala Domu Chemika znów rozbrzmiewała muzyką i karnawałowym gwarem. Bal miał charakter imprezy charytatywnej, a kiedy łączy się przyjemne z pożytecznym zabawa musi być w dwójnasób udana.

- Kwota jaka pozostała ze sprzedaży biletów i po przygotowaniu menu, przeznaczymy na rzecz młodzieży – wyjaśnia inicjator i główny organizator spotkania ks. Andrzej Józefów. - Nie zostało tego zbyt wiele, ale z pewnością rozdysponujemy je według potrzeb.

Jako, że klimat świąteczno-noworoczny wciąż jeszcze przy takich imprezach obowiązuje zabawę rozpoczęto kolędowaniem, życzeniami i łamaniem opłatka.

Do tańca przygrywał zespół Sekret Grzegorza Gulki, który wraz z solistką w różny sposób zachęcali do zabawy uatrakcyjniając swoje występy nie tylko wokalem.

Zdecydowana większość z setki pląsającej na parkiecie z zadowoleniem wypowiadała się o „opłatkowym balu".

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

- Dawno się już tak nie bawiłam – mówi pani Ewa włączając się do gigantycznego „węża". – Przyszliśmy tu grupą przyjaciół i już umawiamy się na kolejną zabawę.

A że następna będzie, to pewne, bo ks. Andrzej zapowiada zabawę wielkanocną i zaprasza nie tylko mieszkańców Chojnowa.

 


eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
uQOvGlZC02014-03-01 06:51:54h9BQ92ZUol
QuotesChimp of the major problems facing consumers of insurance is their voicelessness in the corridors of power. Lacking an organized and informed organization to represent them in front of state legis�lative committees and administrative agencies, consumers' rights often take a backseat to the moneyed interests who use their wealth and power to influence state legislatures and the executive administration of state law. The playing field could become more level if citizen insurance boards were established to represent consumer concerns in rate proceedings and in front of legislatures considering insurance legislation. The boards would be financed through individual membership fees inserted in motor vehicle registration envelopes, along with some state subsidies.

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama