login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Rocznica przyjaźni - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyRocznica przyjaźni„Pięć lat to niewiele, ale myślę, że każdy zgodzi się ze mną, że przez tych kilka lat wiele jednak się wydarzyło".

Tymi słowy burmistrz miasta, Jan Serkies, rozpoczął swoje wystąpienie podczas uroczystych obchodów 5.rocznicy podpisania umowy o partnerstwie miast między Chojnowem i niemieckim Egelsbach.

 

 (szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

11 czerwca 2005r. ówczesne władze złożyły podpisy pod dokumentem określającym warunki partnerstwa. Zanim jednak do tego doszło, delegacje obu miast kilkakrotnie się spotkały.

„Do dziś pamiętam pierwszą wizytę zaaranżowaną przez Dietera Schroedera – Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa, u burmistrza obcego wówczas nam Egelsbach. Rudi Moritz – orędownik partnerstwa, przyjął nas tak serdecznie, że nie mieliśmy wątpliwości, iż wkrótce staniemy się przyjaciółmi – wyjaśniał J. Serkies. - W tym przekonaniu utwierdziły nas dalsze działania i życzliwość kolejnych osób. Horst Miltenberger – przewodniczący niemieckiego stowarzyszenia całym sercem zaangażował się w projekt partnerstwa pomagając stawiać pierwsze kroki naszemu stowarzyszeniu. Nasze wspólne działania mocno wspiera także Martine Weltz. Wielu mieszkańców Egelsbach, sympatyzujących z naszym miastem w różny sposób przyczyniło się do zawiązania i rozwoju naszej przyjaźni.

 

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Ze strony polskiej na ogromne podziękowania z pewnością zasługuje zaangażowanie Elżbiety Kłapcińskiej. To ona podjęła się założenia i prowadzenia Stowarzyszenia Miast Partnerskich, ona skupiła wokół siebie chojnowian zainteresowanych partnerstwem z Egelsbach, no i co tu dużo mówić - bez niej trudno byłoby nam się porozumieć…"

 

Uroczystości zorganizowane przez Chojnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Miast Partnerskich rozpoczęły się w piątek 27 sierpnia fotograficzną wystawą w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na kilkudziesięciu zdjęciach próbowano przekazać atmosferę licznych spotkań, jakie miały miejsce przez tych pięć lat. Wspólne wycieczki, rozmowy, wymiana doświadczeń, poznawanie tradycji, kultury, społecznych zwyczajów, w końcu gościna w domach partnerów, to wszystko złożyło się na serdeczne relacje między mieszkańcami Chojnowa i Egelsbach. Zdjęcia z pewnością tego nie oddadzą, ale ten klimat przyjaźni czuło się między uczestnikami wystawy. Członkowie i sympatycy stowarzyszenia, goście z Niemiec, władze miasta i powiatu – wszyscy oni wspominali wizyty, rewizyty, opowiadali o swoich pierwszych wrażeniach.

 

 (szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Podobnie było podczas uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji.

Każda ze stron opowiadała o nieśmiałych początkach i dynamicznym rozwoju partnerstwa. Dziękowano i nagradzano najbardziej zaangażowanych, podkreślano dotychczasowe osiągnięcia.

Jubileusz uatrakcyjniły występy chojnowskich grup artystycznych. Nasi przyjaciele z Niemiec doskonale znają talenty grodu nad Skorą. Część z nich prezentowała się na tamtejszych scenach, wszystkie pokazywały się podczas wizyt egelsbachczan w Chojnowie.

 

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Niespodzianką dla publiczności i miłym gestem w stronę gości był prosty niemiecki utwór wokalny, który członkowie naszego stowarzyszenia odśpiewali na scenie. Odśpiewali to być może za duże słowo, ale z pewnością bardzo się starali.

Potem był tort, szampan i „pogaduchy".

„ Pięć lat to niewiele – kończył wystąpienie burmistrz - ale jestem pewien, że to początek długiej, wspaniałej, barwnej drogi, która zaprzeczy sentencji Isaaca Newtona, który mówił, że „ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów". My most już dawno zbudowaliśmy. Dzięki niemu nie tylko nasze partnerstwo, ale także nasze narody mają przed sobą dobrą przyszłość w Europie.

 (szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

***

Zarząd i członkowie Chojnowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich serdecznie dziękuje za pomoc przy organizacji jubileuszy:

- władzom miasta Chojnowa

- dyrekcji i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji

- dyrekcji i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej

- Wiesławie Majewskiej

oraz sponsorom za wsparcie finansowe

- Stanisławowi Kryszczukowi „Cukiernictwo-Piekarnictwo"(szerokość: 190 / wysokość: 142)

- Andrzejowi Kupczykowi „Piekarnia – Ciastkarnia"

- Edwardowi Piaseckiemu „Dany"

- Bartłomiejowi Giersokowi „GB- okna"

- Tadeuszowi Kretowi „Kret i S-ka"

a także grupom artystycznym, które uatrakcyjniły uroczytości:

- chórowi „Canterino"

- zespołowi „Mały Brooklyn"

- zespołowi „Brooklyn"

- zespołowi „Diabołki"

- zespołowi „Bronx"

- chórowi „Skoranta"

Dziękujemy również mieszkańcom, którzy świetowali wspólnie z nami.eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama