login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Wigilia czas jedności - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyWigilia czas jednościWieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym wieczorem roku. Kojarzony na ogół z uroczystością rodzinną jest też okazją do spotkania niespokrewnionych, ale bliskich sobie osób, które utożsamiają się z tym świętem.

Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą wg Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie.

Najważniejszym wydarzeniem Wieczoru Wigilijnego, jest dzielenie się opłatkiem.

Ten prosty, ale jakże ludzki zwyczaj wypełniony jest wieloma istotnymi znaczeniami.

Oznacza wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i uczy, że należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba, a do jednego stołu zasiadają razem pogodzeni lub szukający zgody.

Tradycją spajającą pokolenia jest też kolędowanie. Świąteczne śpiewanie zbliża, daje radość i nadzieję.

 

Wszystkim tym tradycjom hołdują miejskie, świąteczne spotkania. Nasza redakcja uczestniczyła w trzech wigilijnych uroczystościach – Chojnowskiego Koła Stowarzyszenia Diabetyków, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Dolnośląskiego Ośrodka Pielęgnacyjno-Rehabilitacyjnego „Niebieski Parasol".

 

Społeczność tych stowarzyszeń świętuje w swoim gronie, w otoczeniu osób życzliwych, dzielących podobne losy. Nie łączą ich więzy krwi, ale ich zażyłość często dorównuje tej rodzinnej. Wieczerza wigilijna to dla nich wyjątkowe wydarzenie. Gros z nich bowiem święta Bożego Narodzenia spędza samotnie, wspólna kolacja zatem jest jedną z nielicznych okazji do przeżywania ważnego wydarzenia wespół z innymi.

Co roku w tych spotkaniach uczestniczą władze miasta – burmistrz Jan Serkies, przewodniczący Rady Jan Skowroński, przedstawiciele władz kościelnych i inni zaproszeni goście. Często w organizację tych spotkań włącza się też młodzież. Podczas Wigilii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej uczestnicy wieczerzy mogli obejrzeć jasełka przygotowane przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół. W Niebieskim Parasolu świąteczny program artystyczny zaprezentował działający w ośrodku zespół Blue Bend, śpiewały także Małgosia Haniecka i Daria Jartyś.

 

Na miejskich wigiliach niczego nie brakuje – jest modlitwa, dzielenie się opłatkiem, osobiste życzenia i kolędowanie. Ale przede wszystkim jest poczucie jedności, przynależności, serdeczności i wspólnoty.

 

Stowarzyszene Diabetyków

 

(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

 

(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

"Niebieski Parasol"

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama