login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
56 miedziorytów - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy56 miedziorytówW Muzeum Regionalnym można obejrzeć nową wystawę czasową. Tym razem, są to miedzioryty wybitnego wrocławskiego grafika Eugeniusza Geta-Stankiewicza, zmarłego w kwietniu tego roku. Prace na wystawę udostępniło Muzeum Miedzi w Legnicy.(szerokość: 375 / wysokość: 281)

Na wystawie, wyeksponowano aż pięćdziesiąt sześć miedziorytów wykonanych po roku 1980. Znakomite pod względem technicznym, niezwykle precyzyjne, tematycznie skoncentrowane na postaci samego autora, jakby nieco egotyczne, pokazujące artystę w wielu rozmaitych odsłonach, mogą się wydać niektórym nieco monotematyczne. Z drugiej strony, nie brakuje w nich autoironii i potrzeby samoobserwacji, tak charakterystycznej dla wielu artystów, skoncentrowanych na swoim ego. Można śmiało powiedzieć, że tematem prezentowanych na wystawie miedziorytów jest sam Get-Stankiewicz. Postać barwna, doskonale znana wrocławianom, wybitny artysta, doskonały grafik. Urodzony w Oszmianie na Wileńszczyźnie, 14 maja 1942 roku, w latach 1945 -1966 mieszkał we Wschowie, od 1966 był związany z Wrocławiem, gdzie najpierw studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, a później w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Tajniki grafiki zgłębiał w pracowni profesora Stanisława Dawskiego i Macieja Urbańca. W latach 1982-1985 uczył grafiki warsztatowej na macierzystej uczelni, a od 1998 roku był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych. W 1995 roku, w dawnej kamieniczce "Jaś" utworzył, doskonale znany wrocławianom "Dom Miedziorytnika", gdzie nie tylko prowadził działalność wystawienniczą, ale też mieszkał. Get-Stankiewicz zajmował się grafiką warsztatową i użytkową, malarstwem, medalierstwem, a także plakatem. Jego bardzo znanym, niezwykle prowokacyjnym dziełem, jest praca: "Zrób to sam": zestaw złożony z krzyża, młotka i figury Ukrzyżowanego. Dużo wystawiał, był też laureatem wielu nagród. Wernisaż wystawy odbył się 16 grudnia. W czasie wernisażu o twórczości Eugeniusza Geta-Stankiewicza i początkach kolekcji opowiadała kustosz Działu Sztuki Muzeum Miedzi w Legnicy, Łucja Teresa-Wojtasik.

Wystawa potrwa do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy.

Muzeum oprócz poniedziałków i niedziel czynne jest od godz. 8.oo do 16.00, a w soboty od 11.oo do 16.oo. W sobotę wystawy można zwiedzać bezpłatnie.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 499)

(szerokość: 375 / wysokość: 500)J.J.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama