login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Dzień Niepodległości - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDzień Niepodległości      W Chojnowie uroczystości obchodów 11 listopada rozpoczęły się koncertem okolicznościowym w sali imprez Miejskiej Biblioteki. 23 uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego, którzy kształcą swój muzyczny warsztat pod okiem Jerzego Kazika i Róży Pakuła zaprezentowało swoje umiejętności przed liczną publicznością. Młodzi artyści dali koncert utworów nie tylko patriotycznych. Goście mieli okazję wysłuchać szerokiej gamy utworów wielu znanych kompozytorów.

Kilkadziesiąt minut przed sobotnim południem mieszkańcy Chojnowa spotkali się przed obeliskiem przy ulicy Chmielnej. Liczny poczet sztandarowy, przedstawiciele władz powiatu, miasta i gminy, członkowie chojnowskiego Związku Kombatantów i Sybiraków, delegacja Młodzieżowej Rady Miasta i dziesiątki chojnowian uczestniczyło w tradycyjnych obchodach Dnia Niepodległości, które burmistrz miasta rozpoczął krótkim wystąpieniem.
„11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Tego dnia podpisano z Niemcami porozumienie o zawieszeniu broni. Na ulicach wszystkich miast panowała euforia z powodu rodzącej się niepodległości. Prasa donosiła:
"Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał prace, chłop porzucał role i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach" (…)

Możemy tylko sobie wyobrazić, jaka wówczas wśród naszych rodaków panowała radość.
Od tamtych wydarzeń minęło 88 lat. Dzięki ofiarności naszych przodków, możemy dzisiaj żyć w suwerennym kraju – Polsce liczącej się w Europie i na świecie.
Upamiętniając co roku jedną z ważniejszych dat w naszej historii pragniemy jednocześnie złożyć hołd i podziękowanie wszystkim, którzy przelali krew za wolność. Kwiaty, które złożono pod obeliskiem są symbolem pamięci i wdzięczności za to, że żyjemy w ojczyźnie wolnej i niezależnej, a naszym patriotycznym zadaniem jest tę pamięć podtrzymywać i przekazywać kolejnym pokoleniom."
Nastrój tej podniosłej chwili wzmagała orkiestra dęta pod batutą Jana Buńkowskiego, która przeprowadziła świętujących spod pomnika do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny.

Około godziny 13.30 w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia.
Rozpoczęła ją okolicznościowa dekoracja Krzyżem Zesłańca Sybiru. Decyzją Prezydenta RP odznaczenia otrzymali: Halina Kułacz, Janina Przybysz, Eugenia Jankowska, Weronika Konarska i Józef Kościk. Po tej podniosłej chwili uczniowie Gimnazjum nr 2 pod kierunkiem Ewy Kantor i Lucyny Spes przedstawili wspaniały spektakl słowno-muzyczny. Dzieje Polski ujarzmionej, wydarzenia prowadzące do jej uwolnienia i euforia wolnego narodu, na scenie chojnowskiego domu kultury ożyły ponownie. Wśród licznej publiczności znaczną grupę stanowiła chojnowska młodzież. W sytuacji, kiedy dużo mówi się o krzewieniu patriotyzmu wśród młodego pokolenia budujący jest fakt, że w uroczystościach uczestniczyli także nastolatkowie z powagą odbierając przekaz przygotowany przez ich rówieśników.

11 listopada, który był oficjalnym Świętem Narodowym Polski na krótko przed II wojną światową, wrócił do kalendarza oficjalnych świąt państwowych dopiero w 1989 roku. Od tego czasu oficjalnie, bez groźby restrykcji, Polacy świętują odzyskanie wolności ciemiężonego przez 123 lata kraju w różny sposób. To jedno z ważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny, dlatego „cieszmy sie niepodlegloscia naszego narodu, doceniajmy to co daje nam los i szanujmy to, co ofiarowali nam nasi dziadowie".


Organizatorzy akademii dziękują Pani Danucie Iwanickiej – właścicielce kwiaciarni „Na rogu" za nieocenioną pomoc w przygotowaniu scenografii.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama