login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Z wizytą w Commentry - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyZ wizytą w Commentry      Nasza współpraca z partnerskimi miastami sukcesywnie się rozwija. W maju kilkudziesięcioosobowa grupa chojnowian gościła w niemieckim Egelsbach, w
czerwcu, zostaliśmy zaproszeni do partnerskiego Commentry we Francji. Chojnów reprezentowały władze miasta, przedstawiciele placówek oświatowych, działacze KS Chojnowianki i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 4. Pobyt finansowała strona francuska.
Wizyta nie miała na celu wyłącznie spotkań towarzyskich, nasza delegacja uczestniczyła w kilku spotkaniach merytorycznych dotyczących spraw samorządowych, gospodarczych , kulturalnych i sportowych.
Wspólna narada i późniejsze obserwacje w terenie być może już wkrótce zaowocują przeniesieniem niektórych rozwiązań na chojnowski grunt.
- My tutaj, w Commentry, jesteśmy zdecydowani […] do jeszcze mocniejszego pobudzania naszej współpracy, naszej solidarności. Tak, byśmy przyczynili się do współtworzenia dobrobytu obu naszych państw. – powiedział witając chojnowską delegację mer Commentry Jean-Louis Gaby.
W podobnym tonie wypowiadał się także burmistrz Chojnowa Jan Serkies, ale o konkretach rozwijającej się współpracy najowocniej rozmawiano podczas tematycznych spotkań i wizyty w jednostkach.

Nasza delegacja odwiedziła tamtejszą szkołę podstawową zapoznając się z organizację pracy placówki, wyposażeniem sal lekcyjnych oraz zaplecza socjalnego. Dla dyrektora chojnowskiej „trójki" była to okazja do nawiązania kontaktu z dyrekcją szkoły i zainicjowania współpracy międzyszkolnej w zakresie nauczania języka angielskiego.
Udało się również nawiązać współpracę między college`em z Commentry a Gimnazjum nr 1. Odkryto wiele wspólnych obszarów, mogących stanowić pole współdziałania dla naszych szkół, a na początek postawiono na chóry. Już od września w szkołach rozpoczną się przygotowania do wspólnego koncertu polsko-francuskiego chóru młodzieżowego.
W programie wizyty nie mogło też zabraknąć spotkania w klubie sportowym Commentry. To właśnie współpraca tego klubu z Chojnowianką stanęła u podstaw partnerstwa miast. Na spotkanie naszej grupy działacze sportowi z Commentry przybyli z całymi rodzinami. W trakcie spotkania doszło też do rozmów między przedstawicielami zarządów obu klubów na temat dalszej współpracy.

Chojnowska młodzież również spędziła czas bardzo pracowicie. Zespół All`Antico dał 4 koncerty, wzbudzając niezmienny zachwyt słuchaczy. Młodzi muzycy zaprezentowali się w Commentry podczas uroczystości powitalnej w Agorze oraz w sali posiedzeń merostwa. Wystąpili też w plenerze, przed kościołem w średniowiecznym mieście Herisson a także w teatrze Casino w Néris-Les-Bains. Czekało też na nich wiele atrakcji: zabawa w aqua-parku, spływ kajakowy rzeką Sioule, zwiedzanie zabytków i obiektów sportowych, a na pożegnanie – prezenty. Każdy młody Chojnowianin otrzymał komplet kul do grania w pétanque.
Należy też wspomnieć o ciepłym przyjęciu naszej grupy przez proboszcza z Commentry. Tradycyjnie polska delegacja aktywnie uczestniczyła w niedzielnej mszy św. Dla uczczenia naszej obecności wystawiony został cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i do niej kierowano modlitwy, a polscy uczniowie, Joasia i Krzysztof, odczytali liturgię słowa.
Pobyt polskiej delegacji w Commentry stanowił okazję do wzajemnego odkrywania kultur, obyczajów, poglądów i smaków. Niewątpliwie, ogromne znaczenie mają kontakty osobiste, nawiązane przyjaźnie, bo to one będą gwarancją i motywacją dalszej współpracy.

Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama